Експеримент «КП»: проходимо мамографію у Кіровограді

«КП» вирішила провести власний експеримент і дізнатися, скільки кабінетів необхідно пройти жінці, перш ніж зробити мамограму, і скільки грошей доведеться на це витратити. Допомогти нам зголосилася Олена Шестакова – 51-річна кіровоградка.
На мамограф – лише за направленням
Близько дев’ятої ранку ми були в поліклінічному об’єднанні. За медичною карткою стояли не довго, хвилин десять. В реєстратурі ж запитали, чи можна одразу пройти обстеження на мамографі, на що нам категорично відповіли - «ні» і направили до хірурга. Він повинен оглянути жінку, а потім дати направлення на проходження мамографії. Завдяки ліфту за лічені хвилини ми були на п’ятому поверсі. Біля кабінетів черга була невелика, але згодом стало зрозуміло, що це лише на перший погляд.
Зайняли чергу біля 516 кабінету. Перед нами стояло два чоловіки і одна жіночка. Ніби й не багато. Та потім чоловік згадав, що за ним займали чергу ще кілька людей, які відійшли, але попередили, що повернуться. Ми припустили, що навіть п’ять осіб – це не так багато. Та помилилися… Лікар-хірург, крім того, що приймав людей у своєму кабінеті, періодично виходив робити перев’язки пацієнтам, які стояли в черзі під іншим кабінетом. За короткий час у коридорі поліклініки стояло вже стільки людей, що вільних місць для сидіння не було, тож декому доводилося підпирати стіну.
За двадцять хвилин почали підходити ті відвідувачі, які займали чергу раніше, а потім ще люди в білих халатах на правах працівників медзакладу проводили своїх знайомих без черги. Словом, так минуло ще сорок хвилин. Та треба відзначити, що в сусідньому кабінеті – №517 – людей було набагато більше, щоправда на прийом до лікаря вони потрапляли швидше. Тоді ми вирішили зайняти чергу й туди!
Півтори години в черзі за направленням… і «Приема нет»
Хотіли вже зайняти й третю чергу, згадавши, що в реєстратурі нам сказали і про 511 кабінет, проте там черги взагалі не було. Лаконічне пояснення – «Приема нет» – автоматично рекомендувало нам триматися тих черг, що ми вже зайняли. За півтори години під кабінетами Олена нарешті потрапила на прийом до хірурга (таки друга черга і справді була швидша). А через три хвилини вона вийшла з направленням на мамографію.
– Лікар мене одразу запитав, чи мене щось турбує, чому я вирішила пройти мамографію, то я відповіла, що кожна жінка після сорока років повинна проходити це обстеження, адже профілактика краще, ніж лікування, – розповідає Олена Шестакова. – Тоді він мене оглянув і виписав направлення.
Мамографія безкоштовна, але десять гривень треба заплатити
Два поверхи вгору – і ми біля мети. Черги на обстеження взагалі не було, що приємно здивувало. Та у відділенні нам сказали зачекати, бо там саме роблять мамограму. Більш як півгодини обстежували Олену. Як пізніше розповіла жінка, мамограму їй робили комплексну, як і має бути.
– Обстеження на мамографі проводиться безкоштовно. Проте десять гривень мені сказали заплатити за диск, на якому буде записано процес обстеження. Коли я попросила чек чи будь-який документ із печаткою чи підписом, мені сказали, що вони таких не видають, пояснивши: «Ви ж розумієте, лікарня нам кошти не виділяє, а десять гривень потрібні на диск, на якому буде записано ваш результат саме для вас», – ділиться своїми враженнями жінка. Додамо, що «КП» напередодні телефонувала в дану поліклініку і цікавилась вартістю процедури, на що нам повідомили: від п’яти до десяти гривень.
Проте дізнатися результат обстеження того ж дня не вийде. Його треба його чекати кілька днів, адже лікарю потрібен певний час, щоб його описати.
Мені не зробили мамограму, тому що там щось із комп’ютером
Коли ми вже збиралися йти, на обстеження підійшла ще одна жіночка. Проте їй не пощастило. Цього дня її не обстежували, а записали на понеділок. Хоча на годиннику було лише одинадцять, а мамографічне обстеження проводять щодня з 8:00 до 13:00! Жінка мовчки вислухала медичних працівників і пішла. Коли ж «КП» поцікавилася у неї, чому її не прийняли сьогодні, жінка передала слова медиків – щось із комп’ютером.
– Сьогодні мені не зробили мамограму, тому що там щось з комп’ютером, – пояснила вона, знизуючи розчаровано плечима.
Насамкінець можна додати, що порівняно з іншими медичними закладами, де обстеження на мамографі коштує значно дорожче, у «Поліклінічному об’єднані міста Кіровограда», воно більш-менш дешеве, а значить кожна жінка має можливість обстежитися й, за необхідності, отримати направлення на лікування. Єдиний недолік – чи-то невідрегульований графік роботи мамографа, чи-то й справді того дня щось вийшло з ладу.