Важкохворих пацієнтів відтепер знеболюватимуть не 3, а 15 днів

, Ірина ІВАНОВА, «КП»

 

Знеболювальні препарати, до складу яких входять підконтрольні речовини, мають бути доступними, але за рецептом.

 

Про це повідомила начальник управління лікарських засобів та медичної продукції Міністерства охорони здоров’я Людмила Конашевич.

 

– Розуміючи проблему доступності паліативних хворих до знеболювальних препаратів, упродовж шести місяців міністерство здійснило низку заходів, – зазначила вона і пояснила, що мова йде про появу цього року вперше у державі таблетованої форми морфіну, а також про внесення змін до законодавства щодо спрощення вимог виписування рецептів та відпуску в аптеках лікарських засобів, які містять наркотичні речовини.

 

Посадовиця також розповіла про те, що відтепер паліативні хворі отримують рецепт з п’ятнадцятиденною потребою у лікарському засобі, тоді як раніше розрахунок був лише на три дні прийому.

 

– Тепер хворі мають можливість придбати необхідні ліки, які містять у своєму складі наркотичні речовини, у будь-якій аптеці України, яка має спеціальний дозвіл (ліцензію) на продаж таких лікарських засобів. Раніше це можливо було зробити тільки у визначеній аптеці, яка була закріплена за лікувальним закладом, у якому виписали рецепт, – розповіла Людмила Коношевич.

 

Окремо начальник управління лікарських засобів та медичної продукції МОЗ наголосила на важливості запровадження рецептурного відпуску комбінованих лікарських засобів, які містять підконтрольні речовини.

 

– Рецепт несе на собі навантаження звернення: recipio з латині означає «приймаю», тобто фармацевт приймає від лікаря звернення видати хворому якісь ліки. На сьогодні рецепт – це юридичний документ. Якщо відбулось неправильне призначення, хворий має документ, де зафіксовано, що саме лікар йому призначив, – розповіла посадовиця.

 

За її словами, рецепт – це і фінансовий документ, бо якщо ліки виписані на безплатних умовах, то про це також вказано в рецепті.

 

Водночас Людмила Коношевич звернула увагу на таку надзвичайно важливу проблему для країни, як безконтрольне систематичне самолікування.

 

– Вживаючи ліки без консультації лікаря, наші люди заліковують симптоми, які можуть бути однаковими для багатьох хвороб, і таким чином часто пропускають початок серйозних та тяжко виліковних захворювань, які можна було вилікувати, якщо вчасно звернутись до спеціаліста, – сказала вона і підкреслила, що саме з метою контролю над таким явищем торік і з’явився рецептурний відпуск.

 

В цілому ж фахівець Мінохорониздоров’я наголосила, що лікарські засоби – це дуже активні речовини, які в мізерних, визначених кількостях мають лікувальні властивості, але їхнє використання не за призначенням (передозування, всупереч затвердженій інструкції із застосування) може викликати непередбачувані побічні реакції, отруєння та навіть смерть.

e-max.it: your social media marketing partner