Обласна бібліотека Чижевського пропонує читачам сучасні інформаційні технології

,

10839Будь-який захід чи це у столиці нашої країни, чи в обласному центрі, чи в невеликому населеному пункті відбувається за участю працівників галузі культури. Інколи здається, що їхнє життя – це суцільне свято. І вони самі у це вірять, хоча насправді це часто важка і напружена праця. На щастя, є день, коли працівники культури та майстри мистецтва відзначають своє професійне свято – 9 листопада, і справді відчувають загальну увагу і піднесений настрій. Яке значення сьогодні має культура в житті кожного з нас, чи читає сьогоднішня молодь книги і які послуги пропонують бібліотеки? Про це розмірковує директорка обласної універсальної наукової бібліотеки імені Чижевського Валентина Животовська.

Бібліотеки – одна з найбільш вагомих складових культури, нематеріальної культурної спадщини та інформаційної системи держави. Всі ми хоч раз у своєму житті були читачами: чи то у шкільній, чи бібліотеці навчального закладу, профспілковій – на виробництві, публічній – у своєму мікрорайоні.

Хто давно не був у бібліотеці, не може зрозуміти, якої трансформації ці заклади набули через розвиток інтернет-мережі, цифрову революцію, зміну стилю життя сучасних людей.

Сьогодні важко уявити життя без сучасних гаджетів, майже щохвилини отримуємо повідомлення, спілкуємося в соціальних мережах, блогах, граємо в онлайн-ігри, слухаємо радіо, музику або аудіокниги; не уявляємо своє життя без планшета, ноутбука, персонального комп’ютера.

Сучасний читач

Сучасний читач змі­нився. Вимоги життя інші. Використовуючи інформаційно-комунікаційні технології, він одночасно читає, пише, слухає, говорить, отримує й розсилає повідомлення. З традиційного читача він перетворився у користувача інформації, споживача інформаційних послуг!

Серед відвідувачів бібліотеки 54% – це молодь. За гендером – 71% – це жінки. За фахом – найбільше бібліо­теку відвідують працівники освіти, культури і мистецтв, інженерно-технічні працівники та працівники галузі економіки.

Бібліотечний ресурс

Сьогодення постійно вносить корективи у вподобаннях наших користувачів.

Традиційний бібліотечний фонд на 97% складається з друкованих та періодичних видань. На початку 2000 років ми почали поповнювати свої фонди відеокасетами, компакт-дисками, потім – електронними книгами… Через брак коштів, на сьогодні цей фонд складає лише 3% від загальної кількості.

COVID-19 змінив і бібліотечне життя. Зараз основ­ний бібліотечний ресурс набуває цифрового характеру. За час карантинних заходів кількість віддалених користувачів зросла майже на 25%.

Це сталося завдяки створенню бібліотекою власних цифрових ресурсів – цифрової бібліотеки, електронного музею книги, повнотекстових баз даних краєзнавчого спрямування.

Ми намагаємося задовольняти потреби користувачів через запровадження нових форм роботи – створюємо віртуальні виставки, буктрейлери, розвиваємо голосне читання творів онлайн.

Активізували роботу в фейсбуці, ютубі. Відкрили сторінку в інстаграмі, який активно використовує молодь.

Щоб зробити користування послугами бібліотеки ще більш зручним і корисним, пропонуємо віртуальну довідку, завдяки якій на електронну пошту можна отримувати інформацію довідково-біб­ліографічного характеру.

Працівники бібліотеки працюють над модернізацією вебсайту, посиленням кількісного та якісного наповнення сайту з урахуванням сучасних вимог користувачів.

Зрозуміло, що кількість оцифрованих видань не задовольняє потреби користувачів, тому друкований потенціал бібліотеки залишається затребуваним та актуальним.

Щоб читач мав змогу швидко отримати потрібну йому літературу, працівники відділів абонементу та документів іноземними мовами відпрацювали онлайн замовлення через електрон­ну пошту або за телефонами: (0522) 32-16-62 або (050) 487-06-07.

Центр громади

Бібліотекарі працюють над активізацією соціокультурної ролі бібліотеки у житті місцевої громади. Сьогодні бібліотека зміцнює новий формат – центру громадського спілкування та проведення культурно-мистецьких заходів.

У бібліотеці діє інтернет-центр, Регіональний тренінговий центр, Центр європейської інформації, Польський культурний центр, інформаційно-ресурсний центр «Вікно в Америку», дискусійний клуб англійської розмовної мови, Орхуський екологічний центр, інформаційно-консультативний гендерний центр, літературні клуби, кіноклуб «Екран», кіноклуб соціального і правового кіно Docudays UA, майданчик «ІнтерСвіт» (для людей із вадами зору) тощо.

Бібліотечні фахівці

Фахівці бібліотеки готові до змін та здатні орієнтуватися на активного користувача, готові якнайкраще, якнайповніше, якнайшвидше задовольнити його комплексні потреби.

Бібліотекар сьогодні повинен орієнтуватися у сучасному книговиданні, володіти знаннями комп’ютерних технологій, бути психологом, соціологом, оратором, отримуючи мінімальну заробітну плату. У бібліотеці читачі можуть навчитися комп’ютерної грамотності, цифровим можливостям, електронному урядуванню, спілкуванню у соціальних мережах.

У закладі постійно проводять роботу щодо залучення додаткових коштів для покращення матеріально-технічної бази бібліотек та якості надання бібліотечних послуг громадянам області шляхом отримання грантів від міжнародних благодійних фондів, серед яких: міжнародний фонд «Відродження», Національний фонд демократії США, Посольство США в Україні, Канадський Фонд Співробітництва, Фундація Білла і Мелінди Гейтс, Український культурний фонд.

Запрошуємо всіх охочих до обласної універсальної наукової бібліотеки імені Чижевського – головної бібліотеки регіону, де на вас чекають близько шести тисяч нових книг різного спрямування та періодичних видань!

Якщо часу обмаль, станьте віртуальним читачем – відвідайте бібліотечний сайт (http://library.kr.ua/elib/), слідкуйте за подіями культурного життя у соціа­льних мережах бібліотеки.

 


текст: Валентина Животовська, директор обласної універсальної наукової бібліотеки імені Чижевського
фото: Ігор Демчук

e-max.it: your social media marketing partner