Мандруємо Кіровоградщиною: останній бій Чорного Ворона і усипальниця Раєвських у Розумівці

,

10936Першою зупинкою подорожі в село Розумівка (колишня назва Єразмівка) Олександрівського району стала 165-річна Свято-Хрестовоздвиженська церква (усипальниця Раєвських). Кам’яну церкву заклали 3 травня 1883 року замість дерев’яної на місці поховання учасника російсько-французької війни, генерала від кавалерії Миколи Миколайовича Раєвського.

Ззовні церква виглядає дуже стримано, перше, що привертає увагу, – масивні чавунні колони. Їх везли на підводах близько року, за історичними даними, із Санкт-Петербурга. Всередині – велика кількість ікон. Як розповідає настоятель храму Михайло, кожна ікона – це духовна акція, в якій люди змогли придбати свого святого та залишити в цій церкві.

Під будівлею, у напівпідвальному приміщенні розташований родовий склеп Раєвських, де поховані генерал, його онук, молодша донька Софія. Вона відповідала за духовну частину в родині. В основу сімейних цінностей покладене правило – не шукати крайніх і починати з себе.

 

10939

10941Чорний Ворон

Наступною зупинкою став крає­знавчий маршрут «Холодноярські стежки Чорнолісся», меморіально-туристичний комплекс та заповідник «Чорний Ворон».

У лісі під Розумівкою Чорний Ворон разом зі своїми повстанцями дав нерівний бій більшовикам, рятуючи основні сили дивізії. У цьому бою отаман Чорний Ворон і більшість його бійців загинули.

Для когось це місце стане історичним на карті, для когось – місцем сили та певної магічності, де час начебто зупинився. Але якщо ви в Розумівці, то ліс варто відвідати, просто, щоб знайти щось своє.

Дуб Пушкіна

За селом розташований Бондарський став. Там на галявині височіє дуб. Місцеві кажуть, що під ним Олександр Пушкін написав «У лукоморья…». Залишилися відомості, що поет любив приїздити в гості до Раєвських, де і надихнувся на написання славно­звісного вірша.

10938Координати для Google Maps: 48.83193, 32.15041

текст і фото: Людмила Попудіна

e-max.it: your social media marketing partner