Ще одна церква на Кіровоградщині перейшла з Московського патріархату до ПЦУ

,

11982Після трьох років судів храм Миколая Чудотворця у селі Бірки Кропивницького району перейшов до Православної церкви України. Про це «КП» розповів член парафіяльної ради Євгеній Сімуков. Каже, парафіяни просили настоятеля зробити це у 2014-му, коли почалась війна в Україні. Він відмовлявся. Три роки тому, коли у селі проголосували за перехід, Олександрійська єпархія, до складу якої входив храм, рішення не підтримала і опротестувала в суді. Програла, але настоятель з церкви не пішов і працював ще три роки. Ключі віддав минулого тижня. З нагоди переходу до храму приїхав єпископ Кропивницький і Голованівський Марк, щоб відправити Божественну літургію.

За годину до літургії з села Поселянівка, що за 15 кілометрів від Бірок, приїхала Ніна Засядько. «КП» розповіла, що впродовж восьми років їздила у храми сусідніх сіл, які перейшли до православної церкви України, бо не хотіла слухати службу російською мовою.


– У нас також є церква, ми туди весь час ходили, а тепер не ходимо через те, що не хочемо прославляти Кирила і його військо. У мене син з 2014-го року воює, не раз поранений був, і нині воює. Приїхала сюди помолитися за нього, я хочу почути молитву українців, – розповідає жінка.


11983Євдокія Дзюба вчить хреститися і ставити свічки свою онуку і двох дівчат-переселенок, які тимчасово живуть у неї.


– Ми дуже чекали, щоб нам зробили українську церкву, через це ми прийшли. Ми ходили до цієї церкви, але потім, коли з 2014-го року почалася війна, перестали ходити через те, що почитують Кирила, а він благословляє на те, щоб наших людей і солдат вбивали. Просто принципово перестали ходити, – зазначає Євдокія.


Священик Петро Скіцка став настоятелем цього храму минулого тижня. Розповів, що суміщатиме служіння тут з роботою у Покровській церкві в Кам’янці Черкаської області.

 

– Ми будемо молитися, піднімати за наших воїнів молитву, щоб Господь захищав нашу державу і їх. Має бути одна держава, мова і церква, – наголосив він.


У 2018 році у селі проголосували за перехід до православної церкви України, розповів «КП» член парафіяльної ради Євгеній Сімуков.


– Ми написали протокол, звернулись до обласної державної адміністрації, через місяць його розглянули і відбулась офіційна перереєстрація і зміна статуту. Наша парафіяльна рада тепер як юридична особа, в нас є голова парафіяльної ради, але всі ці три роки настоятель з невеликою кількістю прихожан московського патріархату (десь близько 10) не визнавали дане рішення. Два суди вони не виграли, точніше, суди почали перекидати один на один і на цьому все затихло, – наголосив Євгеній Сімуков.


Парафіяни, які хотіли слухати службу українською мовою, вісім років не ходили в церкву через настоятеля, каже староста села Михайло Сергієнко. Додає, що до літургії у храмі почали готуватися заздалегідь – з минулого тижня, коли отримали ключі від церкви.


– Колишній настоятель Володимир Сошин сказав, що «Україні не служив і не служитиме, прийдуть наші до влади і буде все добре». Люди обізлилися і не захотіли, щоб він був тут. Мирним шляхом воювали з 2015-го року по сьогоднішній день, щоб перейти. Не хотіли скандалів, мирилися. Люди вже почали пропонувати побудувати іншу церкву, – говорить староста.
Володимир Сошин, який 30 років служив у Свято-Миколаївському храмі, спростовує слова Михайла Сергієнка про небажання служити Україні.


– Я такого ніколи не казав, це вже він починає говорити щось незрозуміле. У мене син нині теж воює на передовій. Рейдерське захоплення відбулось, та і все. Це вже триває три з половиною роки, коли почався цей Томос, почалася ця політика. Я священик української православної церкви. Як я можу покинути те, що починав служити в ній, 30 з чимось років прослужив і перейти у другу церкву? У мене ж є громада, люди, – стоїть на своєму Володимир Сошин.


Свято-Миколаївський храм – один з двох, які перейшли до Православної церкви України з початку вторгнення Росії в Україну, говорить єпископ Кропивницький і Голованівський Марк.


– Нещодавно ми були на Богослужінні у Капітанівці Новоукраїнського району, там церква перейшла до ПЦУ. Бірки фактично завершили свій перехід, який почався давніше і декілька громад ще готуються зараз і з священиками, і без священиків долучатися до Православної церкви України, це процес. Православна церква України на Кіровоградщині – це Кропивницька єпархія, тут є більше ста громад. Щодо московського патріархату, у них, якщо я не помиляюсь, це дві єпархії – Олександрійська і Кіровоградська, і разом вони мають трохи більше 200 громад, тому зрозуміло, що ще багато-багато треба буде нам потрудитися, щоб віднайти єдність, – зазначив Марк.

текст і фото: Анна Дністровська

e-max.it: your social media marketing partner