В обласному центрі нашестя тарганів

Власне, з’явилися таргани дуже несподівано. Причому, якщо раніше вони здебільшого квартирували у не надто охайних помешканнях, то нині обирають чисті, дивуються жителі обласного центру.
– У нашому будинку просто нашестя цих тарганів. Мабуть, уже місяцьпівтора намагаємося їх вивести. Обробимо на кухні місця – наче на кілька днів зникнуть. Потім, дивимося, знову бігають, – обурюється 43річна Оксана Озерова. – Також сусіди наші розповідають, що й у них з’явилася ця зараза. Але звідки – не можемо зрозуміти. У нас в усіх ремонти. Хто рік, хто дватри роки тому зробив. У всіх чисто. Ми вдома завжди зі столів усе прибираємо, ніколи нічого не залишаємо, сміття регулярно виносимо... А вони все одно звідкись прийшли.
– Якось заходжу вночі на кухню, вмикаю світло і з подивом помічаю, як по підлозі, по столу бігає з десяток тарганів, – розповідає 25річний Євгеній. – Як показують у фільмах, почав тапком їх бити. Але вони майже всі розбіглися. Потім ще кілька разів серед ночі виходив, так би мовити, на полювання. Але щойно вмикав світло, вони розбігалися.
– Довго думали, звідки вони взялися у нас. Почитавши в інтернеті, зрозуміли, що від тих шкідників не застрахований ніхто, вони можуть проникнути через вентиляційну систему від сусідів, їх можна привезти з відрядження, принести з супермаркету разом із продуктами… Наче у сусідів немає, але хто знає. А можливо десь із якогось магазину принесли. Могло й таке бути, – додає дружина Євгена – Валентина.
Аби позбутися цих живучих комах, Євген обробив квартиру спецзасобами.
– Боролися ми з ними просто. Знову ж таки прочитав в інтернеті, як можна їх позбутися. Купив спеціальний гель, обробив усі місця, де їх бачили, і за кілька днів вони зникли. Поки, слава Богу, більше не з’являються, – радіє Євгеній.
Утім, якщо в молодого подружжя Євгена та Валентини таргани зникли, то 62річна Ольга Іванівна вже місяць із ними бореться безрезультатно.
– У нас у під’їзді чисто, усі сусіди охайні, у квартирах порядок. Звідки вони взялися – взагалі не розумію. Раніше їх не було. Масово почали з’являтися десь у серпні. Приблизно місяць тому побачила кілька маленьких. Намагалася їх витравити. Робила кульки з яєчного жовтка та борної кислоти. А вчора вночі прокинулася, зайшла на кухню, а вони повзають там... То вже вирішила купити якісь інші засоби. У мене ж у квартирі чисто, ремонт зробили чотири роки тому, – ділиться пенсіонерка.
Ще одна літня кіровоградка бабця Шура теж скаржиться на нашестя тарганів. Каже, у їхньому будинку останнім часом їх стало дуже багато. Проте купувати засоби від тарганів – для пенсіонерки розкіш, адже найдешевші коштують із півсотні! Тому жінка бореться народними методами.
– У квартирі почали з’являтися таргани. Колись були, потім вивели їх, а це ось знову нашестя. Купувати різні засоби мені дорого. Флакончик спрею коштує від 50 гривень. Майже вся пенсія йде на ліки. Тому боротимуся народними методами. Колись так уже вдалося вивести, – говорить 76річна Олександра Іванівна.
Продавці отрути тим часом констатують – дійсно покупців препаратів від тарганів побільшало.
– Засоби від тарганів постійно запитують – і взимку, і влітку. Але останнім часом попит на них дуже виріс. В асортименті є різноманітна отрута – олівці, гелі, спреї, порошки, які треба розсипати у певних місцях, або ж такі, що треба розчиняти у воді і ставити у ємностях... Загалом багато всього. Але ж таргани – такі комахи, що звикають до хімікатів. Тому коли ми продаємо якісь препарати, запитуємо, чим користувалися раніше та пропонуємо інші засоби. Також цікавимося, чи є вдома тварини, адже, наприклад, якщо ставити розчинений у воді порошок, то собаки чи коти можуть випити його, – пояснює особливості боротьби продавчиня Валентина.
Директор обласного комунального медичновиробничого підприємства профілактичної дезінфекції «Раттус» Тетяна Касьяненко каже, причини появи вдома тарганів можуть бути різні.
– Ці комахи живуть там, де є вода, їжа та тепло. Навіть, якщо в домі гарний, якісний євроремонт, вони можуть з’явитися. Наприклад, є квіти на підвіконнях і їх поливають, то існує ймовірність, що заведуться таргани. Адже там волога, а вони вологолюбиві. У квартиру чи будинок таргани можуть потрапити через вентиляційні шахти від сусідів. Може бути, скажімо, неблагополучний під’їзд. Десь є захаращена брудна квартира, де і розмножуються шкідники. Вони можуть залізти в сумку чи ще кудись і таким чином ви можете самі принести їх додому, – говорить спеціаліст.
Тим часом лікардезінфекціоніст Леонід Напрасніков наголошує, таргани – насамперед зараза. Вони можуть бути переносниками кишкової інфекції.
– Боротися з тарганами можна народними й спеціальними засобами, – зауважує він. – Найвідоміший – кульки з борної кислоти та цукрової пудри або з яйцем. Втім, якщо вирішите скористатися магазинними препаратами, слід зважити на кілька факторів. Якщо не перший раз труєте тарганів, то бажано чергувати засоби, адже комахи звикають. Препарати варто обирати в залежності від того, яке приміщення оброблятимете – заклади харчування, житлові приміщення, заклади освіти чи складські приміщення... Потрібно пам’ятати, що будьякий хімічний метод частіше за все має негативний вплив на навколишнє середовище. Якщо дезінфікувати саме у квартирі, – необхідно враховувати наявність вентиляцій, домашніх тварин і дітей. Наприклад, якщо у когось астма, то спреї бажано не використовувати. Крім того, необхідно звертати увагу на термін придатності і вимагати сертифікат якості препаратів, адже можуть бути підробки. Також під час використання необхідно дотримуватися інструкції. Адже якщо, наприклад, зробити слабкий розчин чи розпилювати спрей не так часто, як вказано виробником, – таргани не зникнуть, а навпаки адаптуються до отрут.
Утім існує ще одна не побутова і не наукова версія появи прусаків. Деякі «діагности карми», переконані, таргани на кухні – це наслідок наявності «тарганів» у голові. Більше того, пов’язують їхній «прихід» із глибоко душевними проблемами, а тому радять не труїти комах, а… навести лад у власних думках. Мовляв, достатньо пробачити своїх кривдників і ці шкідники не докучатимуть у побуті!
Проте, якщо одні усіма силами намагаються знищити вусату заразу, інші – навпаки – радіють її появі. Мовляв, зникнення тарганів означало б і кінець людству!
– Знаєте, відрадно чути, що таргани існують, ще не вимерли! Адже це означає, що вони зуміли адаптуватися до генномодифікованих продуктів! Можливо у такому випадку і в нас є надія, – написав один із користувачів соцмережі.