Тотальна оптимізація: на Кіровоградщині закривають школи

Голованівський район
Близько двох сотень жителів Свірневого наприкінці минулого тижня зібралися у сільському будинку культури, аби не допустити оптимізації тамтешньої школи. Люди категорично проти заявлених владою процесів. Кажуть, у районі існують усі можливості, щоб зберегти навчальний заклад. Люди зібрали понад три сотні підписів проти так званої оптимізації і направили їх обласній і районній владам, а також в Адміністрацію Президента.
– Нещодавно голова райдержадміністрації Олег Голімбієвський розказав, що грошей на школу ніхто не дає, її треба оптимізувати. Тому люди зібралися, бо не хочуть, аби школу закрили. Також вони проти і децентралізації в селі. Зараз у школі навчається 60 дітей. Але влада розказує, що грошей на утримання немає. Жоден представник влади на сходку не прийшов, – повідомив «КП» екс-очільник району, а нині депутат тамтешньої ради Олександр Яровий і зазначив, що районна влада сьогодні цілеспрямовано знищує села, «оптимізовуючи» школи.
– Вони сліпо виконують розпорядження Кабміну. Своєї голови немає. Причому роблять усе це нахрапом, відверто брешучи! Журналістам кажуть одне, а по факту роблять протилежне, – пояснює депутат.
Нагадаємо, на початку березня педагоги пікетували сесію Голованівської райради з плакатами «Той, хто економить на школах, – будуватиме тюрми!».
Як уточнили освітяни, у районі всього 27 шкіл. Трьом із них, за планом оптимізації, планується залишити ІII ступені, чотирьом присвоять ІІ ступені, а два десятки загальноосвітніх шкіл навчатимуть лише учнів початкових класів, тобто матимуть тільки І ступінь.
– За школою підуть клуб, ФАП і решта... Тоді просто заженіть бульдозер і зрівняйте все, – каже директор Лебединської, однієї з найменших у районі, школи. – Ми говорили з батьками про те, як можна зберегти школу. Ми просимо одне: давайте шукати вихід.
Компаніївський район
Днями «КП» повідомили, що у самій Компаніївці планують ліквідувати школу І-ІІ ступенів, у якій навчається 129 учнів.
– Нам прямим текстом сказали, що школу будуть закривати. Але школа третя за наповненістю в районі! Як її можна закрити?! Єдиний аргумент – на відстані менше трьох кілометрів знаходиться школа І-ІІІ ступенів, яка погано заповнена, – розповідає «КП» депутат районної ради Сергій Стародубцев.
Він каже, у школі комфортні умови для навчання, ніколи не було перебоїв із опаленням, ремонти зробили, комп’ютеризацію проводять.
– Батькам жодних об’єктивних причин закриття навчального закладу так і не назвали, – додає депутат.
Тим часом тамтешня влада констатує: на освіту цьогоріч у бюджеті не вистачає два мільйони гривень.
Кіровоградський район
– Зараз у районі функціонують 49 закладів освіти комунальної власності. Не у всіх наповнюваність відповідає вимогам. Наприклад, у 17 немає й ста учнів у тому числі Федорівський НВК, куди ходять 40 школярів. Відповідно зростають витрати на утримання таких загальноосвітніх навчальних закладів, – пояснює начальник відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації Світлана Крамаренко.
Втім педагогічний колектив Веселівського НВК категорично не згоден із позицією влади і виступає проти закриття свого навчального закладу.
– Ми не підтримуємо думку, що сільська школа дає погані знання. Поки живе школа – живе й село. Закриють школу – зупиниться і життя в селі. Щодо знань, то спочатку ми маємо виховати людину, а вже потім – математика, історика, фізика, – наголошує заступник директора з навчального-виховної роботи дошкільного підрозділу Веселівського НВК Ольга Олійник.
– Економити на дітях – аморально і безглуздо. За часів губернаторства Сергія Ларіна ми піклувалися, щоб у школах облаштували вбиральні, щоб було тепло, затишно, здійснювали ремонти. А зараз усе, що ми зробили, хочуть знищити. Нехай самі подумають: що ми можемо зекономити? Та нічого. Приміщення школи залишається, вчительський колектив треба десь розподілити, учні також нікуди не зникають. Їх треба довозити до інших шкіл, а автобусів у деяких селах немає, їх треба придбати. У межах 15 кілометрів учнів будуть підвозити до школи. Це ж скільки треба пального! Уявіть собі, що це для дитини щодня їздити таку відстань. А харчуватися як вони будуть? Хіба ж не краще направити ці гроші на утримання шкіл? Більше витрат і незручностей буде, аніж економії. Не варто закривати школи. Це знищить села, – прокоментував екс-голова райдержадміністрації, а нині депутат районної ради від «Опозиційного блоку» Андрій Маліцький.
Процес пішов
Тим часом обласна влада заявляє, що у рамках децентралізації в районах уже обговорюють створення освітніх округів.
Зокрема, з нового навчального року у Новомиргородському, наприклад, планують створити один освітній округ, до якого увійдуть п’ять НВК, у Новгородківському – на базі нинішніх 14 шкіл планують утворити три НВК, у Новоукраїнському – сім НВК, а в Онуфріївському – три…
Перший заступник голови облдержадміністрації Сергій Коваленко, до речі сам не так давно директор Олександрійського колегіуму, заявляє, що у ситуації, яка склалася в освітній галузі, немає жодної альтернативи навчально-виховним об'єднанням. І запевняє: звільняти педпрацівників ніхто не буде.
– У жодному разі мова не йде про так звану «оптимізацію» та звільнення педагогічних працівників. Усі педагоги мають бути забезпечені робочими місцями, жодний із них не повинен опинитися у Центрі зайнятості, – заспокоює посадовець.
Однак у Новгородківському районі вочевидь на речі дивляться більш реально і приземлено. Там кажуть, що майбутня модернізація в освітній мережі таки торкнеться непростого питання як можливе вивільнення педпрацівників у реформованих загальноосвітніх навчальних закладах.
– Хто і де буде працевлаштований, чим займатимуться вчителі-пенсіонери, вже зараз думають у райдержадміністрації та районній раді... До вирішення питання підключені також голови сільських рад, дирекції шкіл, учительські колективи, батьківська громадськість, – заявила керівник районного відділу освіти Лідія Остапчук.