За крок до енергетичної незалежності: у Смоліному почали будувати завод

, Інна ПРИЙМАК, спеціально для «КП»

660В області стартувало фактичне будівництво заводу з виробництва ядерного палива. Ще два роки тому державний концерн «Ядерне паливо» і російський холдинг «ТВЕЛ» підписали угоду про створення спільного підприємства. Утім перша техніка з’явилася на будівельному майданчику у Смоліному лише у вересні. Упродовж двох місяців тривала підготовка ділянки. Невдовзі будівельники розпочнуть укладання комунікацій, будівництво фундаменту та перших технічних споруд. Активну фазу зведення першої черги підприємства мають завершити за півтора-два роки.

– Випуск першої продукції передбачений планом будівництва у 2015 році. Відтак, ми будемо готові забезпечити всі наші станції паливом вітчизняного виробництва. А вже після 2017 року підприємство зможе самостійно виготовляти таблетки і ми отримаємо повний цикл виробництва для наших АЕС, – повідомив Руслан Арсірій, директор заводу держконцерну «Ядерне паливо».

Будівництво заводу відбуватиметься чітко за графіком, переконаний очільник регіону Андрій Ніколаєнко. Російська сторона вже перерахувала свою частку фінансування першого етапу будівництва. Є гарантії і від українського уряду.

– Я відзначив би рівень співпраці як з російською стороною, так і між областю та міністерством – як високий. У нас немає претензій один до одного. Є технічні моменти, які потрібно вирішувати, наприклад, проходження тієї чи іншої траси через земельні паї громадян. Тут область має брати на себе відповідальність, – говорить голова облдержадміністрації.

Загальна вартість проекту складе майже чотири мільярди гривень. Чверть із них піде на придбання російських технологій виробництва. Чисельність персоналу підприємства – майже чотири сотні людей. Термін експлуатації – 50 років.

Утім, окрім нових робочих місць, завод гарантує і забезпечення так званого соціального пакету. За час будівництва підприємство профінансує місцеві проекти майже на чверть мільярда гривень! Це означає, що у Смоліному будуватимуться дороги, дитсадки, житло для спеціалістів заводу…

– Сподіваємося, що кошти будуть виділені і їх спрямують на розвиток цих територій. Тільки за такої умови громада дала дозвіл на будівництво і тільки через те, що людей переконали у безпеці проекту і його екологічності, – зауважує керівник Маловисківської райдержадміністрації Валерій Палій.

659Концентрат природного урану виробляється на «Східному гірничо-збагачувальному комбінаті». Нині це задовольняє потреби АЕС України на 30-35%. Будівництво ж заводу з виробництва ядерного палива, дозволить на 100% забезпечити енергоблоки українських атомних електростанцій паливом вітчизняного виробництва. Відтак, це практично реалізує Національний план енергетичної незалежності.
e-max.it: your social media marketing partner